Grupa 65, to jedna z nastarszych grup biegowch w Trójmieście. Kontynuuje dzieło znanej wszytkim Akademii Biegania,w której swoje kroki zaczynało wielu pomorskich biegaczy. O funkcjonowaniu grupy w obecnym kształcie,  treningach i planach rozmawialiśmy z trenerką Dorotą Wakuluk.

#Trener.lokalny: Jak i kiedy powstała Wasza grupa? Jaka jest Wasza historia?
Dorota Wakuluk: Nasza grupa to dawna Akademia Biegania, która już od lat funkcjonowała w Gdańsku  i zrzeszała duże grono biegaczy, biegaczek z całego Trójmiasta i okolic. Wcześniej, w grupie która funkcjonowała pod nazwą Akademia Biegania treningi prowadziła trener Aleksandra Mazur, moja koleżanka ze studiów i dawna współlokatorka, która zaangażowała mnie również w treningi Akademii. Od czasu do czasu, w zastępstwie, jako trener od czasu do czasu prowadziłam zajęcia. Ostatecznie w związku z rezygnacją naszej trenerki  i propozycją kontynuowania zajęć zaczęłam prowadzić treningi grupy AB. Choć różne okoliczności sprawiły, że działalność biegowa Akademii Biegania została zawieszona, to grupa ludzi chętnych do biegania została i postanowiliśmy kontynuować wspólne treningi pod inną nazwą. Tak powstała Grupa Biegowa 65. Jej nazwa pochodzi od nazwy wejścia na plażę, przy którym się spotykamy przed rozpoczęciem każdego treningu. Dzięki pasji do biegania i ludziom z grupy, aktywnie zaangażowanym  w działalność naszego zespołu biegowego, dalej spotykamy się  w sporym gronie osób chętnych podejmować nowe wyzwania biegowe oraz brać udział we wspólnych treningach biegowych.

#T.l: Czy macie konkretny plan treningowy, który realizujecie podczas spotkań? Jak wyglądają wasze treningi?
D.W.: Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy zawierający najważniejsze elementy treningu biegacza. Grupa jest zró- żnicowana i każdy w naszym treningu może znaleźć coś dla siebie. Treningi odbywają się również na urozmaiconym terenie, zaczynając od twardych nawierzchni, a kończąc na plaży oraz na terenach leśnych i górzystych. Zajęcia trwają około 1,5 godziny. Składają się na nie: rozgrzewka, ćwiczenia techniki kroku biegowego,  siły biegowej,  różnego rodzaju inne elementy treningu oraz rozciąganie, które obowiązkowo wykonujemy na zakończenie naszego treningu. Struktura zajęć jest zazwyczaj bardzo podobna, a rozgrzewkę wykonujemy w ustalonych przez grupę miejscach,  aby każda osoba, która nie dotarła na zbiórkę mogła nas znaleźć na trasach biegowych.  Plan treningowy w dużej mierze jest dopasowany do większych imprez biegowych Trójmiasta i okolic, ale każda osoba, która bierze udział w innych inicjatywach biegowych oraz innych imprezach sportowych, może liczyć na indywidualne podejście i realizację swojego  treningu podczas naszych zajęć grupowych.

#T.l: Kiedy i gdzie się spotykacie? Gdzie można szukać informacji o waszych treningach? Kto może do was dołączyć?
D.W.: Spotykamy się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 19:30 przy wejściu na plażę nr 65 w  Gdańsku Jelitkowie, w okresie od września do końca maja. W okresie letnim, czyli od początku czerwca do końca sierpnia spotykamy się o godzinie 19:00 przy wejściu głównym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a trening docelowo odbywa się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.  Informacje o naszych treningach można znaleźć na naszej grupie na Facebook pod nazwą ,,Grupa Biegowa 65 „. Do grupy może dołączyć każda osoba chcąca spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu  z grupą pozytywnych ludzi. Wystarczy tylko założyć wygodne buty i przyjść na nasz trening.  Grupę stanowią osoby początkujące, jak i te z większym stażem treningowym, więc każdy może się w niej odnaleźć-  wystarczą tylko chęci.     łączyć każda osoba chcąca spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu  z grupą pozytywnych ludzi. Wystarczy tylko założyć wygodne buty i przyjść na nasz trening.  Grupę stanowią osoby początkujące, jak i te z większym stażem treningowym, więc każdy może się w niej odnaleźć-  wystarczą tylko chęci.

#T.l: Co was wyróżnia na tle wielu grup biegowych, które obecnie powstają? Czym możecie zachęcić biegaczy, aby do was dołączyli?
D.W.: Przede wszystkim ludzie, którzy tworzą bardzo fajną atmosferę w grupie. Są to sportowcy uprawiający nie tylko bieganie, ale również przeróżne dyscypliny sportu, od których można zarazić się różnymi pasjami. Są to również osoby  biorące aktywny udział w różnego rodzaju akcjach wspomagających imprezy sportowe i cele  charytatywne. Treningi są otwarte dla wszystkich. Osoby dopiero zaczynające przygodę z bieganiem mogą poznać podstawy treningu biegowego. Inni, bardziej doświadczeni, mogą rozwijać dalej swoją pasję oraz systematycznie wchodzić w bardziej zaawansowany trening specjalistyczny.

#T.l: Czy jako grupa startujecie pod swoją nazwą w zawodach, macie może swoje koszulki? Czy organizujecie się tylko na treningach?
D.W.: Na razie organizujemy się tylko na treningach, nie posiadamy żadnych koszulek z naszą nazwą.  Również dotychczas nie zauważyłam na żadnych zawodach, że ktoś z naszej grupy startuje pod jej nazwą. Długo zastanawialiśmy się wspólnie nad samą nazwą, ale ostatecznie zostaliśmy przy „Grupie 65”. Może w najbliższym czasie to ulegnie zmianie i będzie można ujrzeć na listach startowych  przedstawicieli naszej grupy z jej nazwą przy nazwisku.

Zdjęcia Paweł Marcinko

ZOSTAW KOMENTARZ TUTAJ: